Poradnik zdrowia

Jak stosować kolagen na rozstępy?

Marta Leśniak
cze 10 2017

Skuteczna eliminacja rozstępów

Rozstępy są zmorą wielu kobiet. Na szczęście, medycyna wie coraz więcej na ich temat, a to sprawia, że systematycznie rośnie również lista metod umożliwiających ich eliminację. O ich pojawieniu się mówimy wówczas, gdy tworzące skórę włókna są przesadnie sztywne. W takim przypadku nie rozciągają się już, ale pękają.

Oczywiście, nasz organizm dysponuje mechanizmami, które odpowiadają za sprężystość skóry oraz za jej regenerację. Funkcję tę ma do spełnienia kolagen, który zapobiega rozstępom, a nawet przyczynia się do likwidowania tych, które już się pojawiły.

Działanie kolagenu

Kolagen nie tylko regeneruje skórę, ale także sprawia, że staje się ona bardziej rozciągnięta. Jest głównym składnikiem ludzkiej skóry, a tym samym odpowiada tak za jej jakość, jak i za regenerację. Organizm początkowo produkuje go samodzielnie i przez pierwsze 25 lat naszego życia nie ma z tym poważniejszych problemów. Niestety, im jesteśmy starsi, tym wspomniana produkcja jest mniejsza. Skóra przestaje być tak elastyczna, jak miało to miejsce do tej pory, w pewnym momencie zaczyna więc wiotczeć i marszczyć się. My sami również nie ułatwiamy jej zresztą zadania. Nasza waga często się waha, a i dieta nie zawsze jest tak zbilansowana, jak chcieliby tego specjaliści od żywienia.

Krem na rozstępy

Walka z rozstępami

Rozstępy są przede wszystkim problemem osób otyłych, choć musimy liczyć się z tym, że pojawią się także u tych z nas, którzy właśnie się intensywnie odchudzają. Szczególnie często pojawiają się w fazie przekwitania, choć problem ten dotyczy także dojrzewających nastolatków oraz pacjentów zażywających steroidy. Choć zwykle mówimy o kolagenie, musimy pamiętać o tym, że nie każdy działa tak samo. Niektóre wnikają w skórę lepiej, choć nie brakuje i takich, których działanie jest gorsze. Już choćby dlatego tak ważne jest to, na bazie jakiego kolagenu przygotowany jest produkt, który znalazł się w centrum naszego zainteresowania.

Kolagen w różnych postaciach

Do wyboru mamy tabletki, balsam oraz krem, warto przy tym stosować kolagen profilaktycznie. To właśnie jego regularne i możliwie szybkie wykorzystanie kolagenu jest najlepszym gwarantem jego skuteczności. Dobrze jest też pamiętać o tym, że w centrum naszego zainteresowania powinien znaleźć się przede wszystkim kolagen rybi o strukturze sprawiającej, że może on bez problemu wniknąć w skórę. Owszem, w sprzedaży dostępny jest też kolagen bydlęcy i wieprzowy, ten jednak jest znacznie mniej funkcjonalny.

Udostępnij