Kolagen na stawy i kolana

Kolagen na kontuzje i bóle stawów

Marta Leśniak
kwi 6 2017

Rodzaje kolagenu

Reklamy suplementów diety zawierających kolagen informują o korzystnym wpływie preparatów na zdrowie człowieka. Prawda jest jednak taka, że w naturze występuje 20 rodzajów kolagenów, z czego o ośmiu nie wiadomo praktycznie nic, a w ludzkich stawach występują tylko cztery z pozostałych dwunastu.

Rodzaje kolagenu

Kolageny to nic innego jak białka tkanki łącznej. Kolagen typu I pojawia się w tkance kostnej, więzadłach i ścięgnach, jest też najpopularniejszy wśród suplementów. Niestety, nie ma on wpływu na łagodzenie bólu stawów.

Kolagen typu II występuje w tkance szklistej i uczestniczy w budowie stawów. Wraz z nim współwystępują kolageny typu IX, X i XI, choć jest ich zdecydowanie mniej.

Jak działają suplementy z kolagenem?

Kolagen to białko o bardzo dużej cząsteczce. Uzupełnianie kolagenu za pomocą suplementów wymaga strawienia na pojedyncze aminokwasy, które następnie będą łączone w łańcuchy białkowe. Należy pamiętać, że proces produkcji i uzupełniania kolagenu przebiega autonomicznie, bez względu na czynniki zewnętrzne oraz suplementację, a tym samym nijak owym procesem nie można sterować.

Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z suplementacji – jest ona jak najbardziej wskazana, należy jednak pamiętać, że jest to proces długotrwały, a co ważniejsze,przebiega z ograniczoną wydajnością.

Dlaczego w ogóle suplementować kolagen?

Suplementacja kolagenem nie daje gwarancji pożądanych efektów, jednakże rzeczywistość dowodzi, że bóle stawów, zakładając, że nie są spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi, mogą mieć dwa źródła - niedobór mazi stawowej lub niewłaściwą strukturę chrząstek na głowach kości. Wybierając drogę eliminacji można znaleźć właściwą przyczynę problemu, a to oznacza, że suplementacja kolagenem jest jak najbardziej wskazana, gdyż kolagen typu II to jedyny związek, który dostarcza odpowiedniej ilości związków niezbędnych do syntezy kolagenu typu II. Pożądanych efektów nie można jednak uzyskać stosując suplementację za pomocą innego typu kolagenu.

Ból stawów

Dlaczego kolagen na kontuzje?

Choroby stawów często wynikają z wieku, zupełnie inny charakter mają natomiast kontuzje, których efektem jest zwykle nadmierne obciążenie torebki stawowej, co z kolei wpływa na nieprawidłowe ułożenie kości w panewce stawowej. W tym przypadku niezbędne staje się ich wzmocnienie, czyli zwiększenie produkcji chrząstki szklistej, a pośrednio także kolagenu.

Należy ponadto pamiętać, że do momentu przywrócenia stawowi pełnej sprawności chrząstka może być bardziej podatna na uszkodzenia, a sam staw bardziej obciążony, dlatego też w przypadku kontuzji, w okresie rekonwalescencji, a także podczas bolesności, która jest wynikiem nieprawidłowej orientacji głowy kości, zalecane jest dostarczanie odpowiedniej ilości kolagenów.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrany suplement diety z zawartością kolagenu to preparat, dzięki któremu można pozyskać pozytywne efekty, nie mniej jednak wymaga to czasu i systematyczności.

Suplementacja kolagenowa jest jak najbardziej wskazana, a często wręcz niezbędna, gdyż – nawet zbilansowana dieta – nie uwzględnia zwiększonego zapotrzebowania na kolagen.

Należy jednak pamiętać, że samodzielna suplementacja sprawdza się w krótkich okresach i w sytuacjach, gdy przyczyna dolegliwości jest łatwa do określenia, w sytuacjach bardziej skomplikowanych niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Udostępnij