Budowa i działanie kolagenu

Kolagen i jego znaczenie w organiźmie człowieka

Rafał Kucharski
kwi 2 2017

Odporność organizmu

Dlaczego potrzebny jest nam kolagen?

Kolagen to tak naprawdę główne białko tkanki łącznej. To proteina podporowa skóry, która będzie gwarantować napięcie, sprężystość oraz odpowiadać może za elastyczność skóry. U człowieka jest to nawet jedna trzecia wszystkich białek. Najważniejsze białko strukturalne, odporne na rozciąganie, jedno z kluczowych zasobów naturalnych tkanki skórnej.

Kolagen znajduje się w wielu tkankach organizmu zwierząt a budowa jest zróżnicowana w zależności od miejsca jego występowania. Kolagen będzie stwarzał rusztowanie, które odpowiada za mocowanie narządów wewnętrznych takich jak nerki, wątroba czy żołądek. Zmienia strukturę pod wpływem czynników zewnętrznych, między innymi obciążenia mechanicznego, zmian hormonalnych i naczyniowych.

U osób, które mają przewlekłą niewydolność żylną pojawia się zaburzenie uporządkowanego przebiegu tych właśnie włókien i zmniejszy to znacząco możliwość zmiany objętości miejsca. Do takiego problemu może dochodzić w przypadku cukrzycy. Oprócz tego również kolagen jest oporny na trawienie, zmniejszą się jego właściwości termiczne. Przedłuża się okres półtrwania a to powoduje starzenie i przesztywnienie. W procesie starzenia się tkanki łącznej podstawową rolę przypisuje się powstaniu wiązań krzyżowych.

Zdrowy styl życia

Kolagen jest budowany z aminokwasów. Mamy tam spore ilości glicyny, proliny i dwa dodatkowe aminokwasy, które nie wynikają z rybosomów – hydroksyprolinę i hydroksylizynę. Peptydy kolagenowe stymulują aktywność komórek chrzęstnych, wzmacniają syntezę kolagenu typu II co sprawia, że wspierane są procesy ochronne w obrębie tkanek chrząstki, poprawia się ruchomość i uśmierza się ból.

Typy kolagenu

Kolagen to 12 różnych typów, które różnią się miejscem występowania

Typ I – najbardziej powszechny w ludzkim organizmie. Obecny w tkance, która tworzy blizny, ścięgnach i tkance łącznej kości

Typ II – w stawach

Typ III – występuje w tkance, która tworzyć będzie fibroblasty w trakcie zabliźniania się ran.

Typ IV – w błonie podstawnej i mikrowłóknach międzytkankowych, tworzy cienkie membrany między różnymi tkankami

Typ V – śródmiąższowy występuje na granicy tkanki, która tworzy blizny i tkanek na krawędzi blizn jest dopełnieniem typu I.

Typ VI – odmiana typu V, który spełnia tą samą funkcję

Typ VII – występuje w tkance nabłonkowej w skórze i tętnicach

Typ VIII – występuje w śródbłonku, tkankach które tworzą błony śluzowe i wnętrze żył i tętnic

Typy IX-XI – znajdują się w chrząstkach obok typu II

Typ XII – razem z typem I i III znajduje się w licznych tkankach organizmu.

Udostępnij