Budowa i działanie kolagenu

Budowa i działanie kolagenu

Marta Leśniak
kwi 14 2017

Działanie kolagenu

Białko kolagenowe składa się z czterech aminokwasów - glicyny, proliny, hydroksyproliny i hydroksylizyny, które pod wpływem witaminy C, czyli kwasu askorbinowego, syntezują się w kolagen, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Choroby autoimmunologiczne, a także zwiększone obciążenia stawów i ścięgien, wynikające głównie z uprawiania sportu, niekorzystnie wpływają na białko kolagenowe – jest ono bardzo wrażliwe na niszczenie. Osoby aktywne fizycznie, intensywnie trenujące, a także ludzie w podeszłym wieku powinni regularnie stosować suplementację preparatami zawierającymi białko kolagenowe.

Jak dowodzą badania, optymalnym rozwiązaniem jest suplementacja białkiem typu II, które w znaczny sposób przyczynia się do budowy chrząstki stawowej (60%). Przyjmowanie przez osoby cierpiące na zwyrodnienia stawowe 2,5 miligrama kolagenu typu II dziennie w znaczny sposób niwelują dolegliwości bólowe, a także poprawiają obraz kliniczny zmienionych stawów – zauważalna jest przede wszystkim mniejsza opuchlizna.

Suplementacja kolagenem w dyscyplinach wytrzymałościowych i wydolnościowych

Suplementacja kolagenem wskazana jest także podczas uprawiania dyscyplin wytrzymałościowych i wydolnościowych, nie mniej jednak dokonując wyboru suplementu należy zwrócić uwagę na postać zawartego w nim kolagenu. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się kolagen typu II, połączony z glukozaminą oraz chondroityną.

Zwalczanie dolegliwości

Z jakimi suplementami warto łączyć kolagen?

Doskonale sprawdza się suplementacja witaminą C, która aktywnie uczestniczy w procesie syntezy kolagenu – brak odpowiedniego stężenia witaminy C w organizmie oznacza osłabioną endogenną produkcję kolagenu, czego efektem jest brak pożądanych efektów, czyli znaczne osłabienie produkcji kolagenu.

Warto dodać, że kwas askorbinowy, czyli witamina C, uznawana jest za prekursora kolagenu. Dodatkowo witamina C wzmacnia układ odpornościowy oraz chroni kolagen przed negatywnym działaniem kortyzolu.

Sklep z suplementami diety online

Poszukując odpowiedniego preparatu kolagenowego lub witaminowego warto przeanalizować oferty aptek stacjonarnych i internetowych, zapoznać się z ofertą sklepów sportowych online oraz sklepów zielarsko-medycznych.

Udostępnij